I. Hagyományok, ünnepek:
„Ősz az idő Szent Mihály-nap közeledik”
A Dömötör napi és a Mihály napi behajtás szokásának felidézése, ehhez a naphoz kötődő szokások bemutatása. Népdalok segítségével idézzük meg a pásztorok életét, szokásait, öltözetét. Szent Mihály nap jelentősége, a Mihály napi vásár fontossága. Hogyan zajlottak régen a vásárok? Milyen árukat vittek a vásárokra?
Kézműves foglalkozás: gyapjúból bárány készítése
Szeptember-október
Márton-napi népszokások
Novemberben a Márton-nap témakörével foglalkozunk. Megismerkedünk Szent Márton életével, a libalakomával és az újbor fogyasztásával, a fontos naphoz fűződő népszokásokkal és hiedelmekkel. A libához kapcsolódóan a gyerekek kipróbálhatják a hagyományos libatollal való rajzolást és írást.
Igénybe vehető: novemberben
Kapcsolódó foglalkozás: libatollal írás
Advent és karácsony
A téli ünnepkörben a legkiemelkedőbb egyházi ünnep a karácsony és az azt megelőző adventi időszak. A múzeumi órán megismerkedünk az ünnep eredetével, történetével. Felidézzük a Betlehemezés szokását, történetét, szereplőit, kellékeit. A Betlehemes játékban szereplő szövegek és dalok segítségével a gyerekek maguk is szereplőivé válnak ennek a szép régi szokásnak.
Kézműves foglalkozás: gyertyaöntés, szalmacsillag/ angyal készítés, mézeskalács díszítés
”Luca néni boszorkánykonyhája”
December 13. napja a hagyomány szerint a boszorkányok, a sötét erők napja. A decemberben igénybe vehető múzeumi órán megismerkedünk a Luca napjához kötődő hiedelmekkel, népszokásokkal. Bemutatjuk a Luca-székét, hagymakalendáriumból megtudjuk, milyen lesz a következő évi időjárás.
Igénybe vehető: decemberben
Farsang farka – farsangi hagyományok, népszokások
A farsangi időszakban az ünnep történetével foglalkozunk. A hagyományos ünnep kapcsán megismerkedünk az olyan fogalmakkal, mint húshagyó kedd, torkos csütörtök, karnevál, farsang. A foglalkozáson a télűzéshez kapcsolódva busóálarcot készítünk természetes anyagok felhasználásával.
Igénybe vehető: a farsangi időszakban
Kapcsolódó foglalkozás: álarckészítés
„Talpra magyar”
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharcra emlékező foglalkozás bepillantást enged március 15. történéseibe és a szabadságharc jelentősebb ütközeteibe. Bemutatjuk a korabeli fegyvereket és a huszárok öltözetét, valamint kézbe vett fegyverekkel fotózásra van lehetőség. Igény esetén a foglalkozás végén a lányokkal pártát, a fiúkkal pedig csákót készítünk.
Igénybe vehető: márciusban
Kapcsolódó foglalkozás: csákó- és pártakészítés
”Szabad-e locsolni?”
A húsvéti időszakban az ősi hagyományra és termékenységünnepre emlékezünk. Megnézzük, hogyan alakult át az ókori szokás keresztény ünneppé, miért volt fontos, és milyen szokások voltak jellemzőek. Összehasonlítjuk a hagyományos ünnepet a mai formájával. A foglalkozás második részében hagyományos módon (berzselés, karcolás) díszítünk tojást az ünnep alkalmára.
Igénybe vehető: húsvét előtt
Kapcsolódó foglalkozás: tojásfestés
”Szent György pásztorai”
Április 24-én, Szent György napján hajtják ki az állatokat évezredek óta. A jeles alkalomhoz fűződő hagyományokról és hiedelmekről beszélgetve felelevenítjük a sárréti pásztorok életét, öltözködését, megismerkedünk legfontosabb eszközeikkel és azokkal az állatokkal, amelyek meghatározó részét képezték a sárréti emberek táplálkozásának. A foglalkozás második felében kicsiny ostort készítünk.
Igénybe vehető: áprilisban
Kapcsolódó foglalkozás: ostorfonás
”Pünkösdi királyok”
A tavasz örömére több ünnepet is tartottak a népi világban, ezek egyike volt a pünkösd. A keresztény eredetű ünnep fontosságáról, a hozzá kapcsolódó hiedelmekről, az ilyenkor szokásban levő hagyományokról beszélgetünk. Ezt követően játékos vetélkedő keretében pünkösdi királyt és királynét választunk, akiket ünnepélyesen megkoszorúzunk az órán megtanult dalokat énekelve.
Igénybe vehető: a pünkösdi időszakban
Kapcsolódó foglalkozás: királyválasztás
II. Történelem, helytörténet:
Híres térképkészítőnk -Karacs Ferenc élete és munkássága
A múzeumi órán bemutatjuk a nagy püspökladányi származású térképkészítő és rézmetsző mester életét. Megtekintjük az állandó kiállítást, ahol Karacs Ferenc műveinek egy része, valamint a 17. századból származó eredeti nemesi oklevél van kiállítva. A továbbiakban monotípiás foglakozáson a diákok megismerkedhetnek a tükrözéses technika lehetőségeivel és nehézségeivel.
Igénybe vehető: egész évben
Kapcsolódó foglalkozás: monotípia
Szülőföldünk ismerete -Ladány falutól Püspökladány községig
Püspökladány település történelme az Árpádok korától a török időkig. A múzeumi órán megismerkedünk Ladány falu Árpádkori történetével és helyével. Hogyan és meddig éltek az adott területen? Mikor és miért költözött át Ladány a mai helyére? Ezekre a kérdésekre keressük a választ. Az áttelepült község élete az Anjou-korban, a település első okleveles említésétől kezdve. Püspökladány történelme a török megjelenéséig.
Igénybe vehető: egész évben
A sárréti ház
A múzeum kiállítóterében levő enteriőr és műtárgyak/műtárgymásolatok segítségével megbeszéljük, hogyan és miből épült a hagyományos sárréti
ház. Ezt követően az enteriőrben megnézzük a tornácot, a konyhát és a tisztaszobát, a különféle helyiségek szerepeit, valamint a helyiségekben megtalálható jellegzetes tárgyakat.
Igénybe vehető: egész évben
Régi iskola
Az iskolába járás több ezer éves múltra tekint vissza. Rövid történeti áttekintést követően megbeszéljük, milyen iskolába jártak nagyszüleink és dédszüleink, hogyan zajlott egy tanóra, mik voltak az iskolába járás szabályai. Bemutatunk régi iskolai eszközöket, majd kipróbáljuk, milyen palatáblára írni vagy rajzolni palavesszővel, valamint libatollal írni.
Igénybe vehető: egész évben
Kapcsolódó foglalkozás: palatábla, libatollal írás
Indiana Jones nyomában -régészet
Püspökladány környékén már az őskorban megtelepedtek emberek. A mögöttünk álló több évezred tárgyi emlékein keresztül belepillanthatunk a neolitikumi, rézkori, bronzkori, vaskori és népvándorlás kori emberek életébe az állandó kiállításban szereplő tárgyak segítségével. Megismerkedünk a régészek munkájával, szépségeivel és nehézségeivel.
Igénybe vehető: egész évben
Címertan, sárréti települések címerei
A múzeumi óra első felében a címertan, vagyis a heraldika történetét, valamint a címerkészítés alapszabályait ismertetjük a résztvevőkkel.
Az óra másik felében a sárréti települések címerábrázolását, szimbólumainak hagyományát elemezzük az egyes települések történelmében.
Kapcsolódó foglalkozás: címerrajzolás
Igénybe vehető: egész évben
„A változó Európa” –történeti földrajz
A XX. században Európa hatalmas változásokon esett át. Birodalmak, rendszerek tűntek el, országok és rezsimek születtek. A múzeumi óra – korabeli térképek segítségével – bepillantást enged Európa területi változásaiba. A foglalkozást középiskolai diákok részére ajánljuk.
Igénybe vehető: egész évben
„Múzeum a Múzeumban”
A Karacs Ferenc Múzeum 2018-ban ünnepli alapításának 40. évfordulóját. A jubileumi óra keretében a diákok megismerkedhetnek a múzeum történetével, Rettegi Istvánné Annuska néni életével és hagyatékával. A foglalkozás bepillantást enged a múzeumi szakma világába.
Igénybe vehető: egész évben
III. Kézműves foglalkozások:
Népi díszítőművészet
A foglalkozás a hagyományos népi díszítőmotívumok kerámiákon való megjelenési formáit mutatja be. Az állandó kiállításban megtekintjük a konyhában levő kerámiákat és az azokon levő motívumokat. Ezt követően mindenki megtervezheti a saját edényét, majd agyagból el is készítheti és kidíszítheti.
Igénybe vehető: egész évben
Kapcsolódó foglalkozás: agyagozás
Népi játékok
A játék egyidős a gyerekekkel és az emberiséggel. A játék fontosságáról és szerepéről beszélgetünk a fiatalokkal, majd különféle házi készítésű játékokat (műtárgyakat) mutatunk be. A foglakozás keretén belül zúgattyút készítünk gomb és fonal segítségével, vagy rongybabát varrunk, majd kipróbáljuk a múzeum rendelkezésére álló fajátékokat.
Igénybe vehető: egész évben
Kapcsolódó foglalkozás: zúgattyú, rongybaba készítése
Népi öltözködés, szövés-fonás
A múzeumi órán megismerkedünk a hagyományos világban viselt ruhadarabokkal, a készítési folyamat nehézségeivel és a tárgyhoz kapcsolódó eszközökkel. A 19. században viselt ruhadarabokkal való megismerkedés után (különféle kalapok, mellény, ing, gatya, szoknya, pruszlik) fel lehet próbálni a műtárgymásolatokat. Igény szerint kipróbáljuk, milyen is lehetett szőni.
Igénybe vehető: egész évben
Kapcsolódó foglalkozás: szövés
„Szedjük a sátorfánkat”
A foglalkozáson a gyerekek megismerkednek a nemez fogalmával, történetével, a nomád életformában való használatával, a nemez tulajdonságaival. Megtudják, milyen eszközöket készítenek belőle. A foglalkozás második felében nemezlabdát készítünk.
Igénybe vehető: egész évben
Kapcsolódó foglalkozás: nemezlabda készítés
Virágmotívumok a népművészetben
Ezen a foglalkozáson megfigyeljük milyen díszítéseket használtak régen a használati tárgyakon. Megvizsgáljuk, mit szimbolizálnak az egyes virágok. (Rózsa, szegfű, tulipán, rozmaring) Megismerkedünk a hortobágyi pásztorok fontos viseletének a cifraszűrnek a díszítéseivel.
A gyerekek tervezhetnek egyedi mintákat papíron, illetve a nagyobbak hímezhetnek is egyszerű virágmintákat. (Hímzés kartonra/zsebkendőre)
Igénybe vehető: egész évben
Egy múzeumi foglalkozás ára: 200 Ft/fő
Pedagógusok által tartott óra: ingyenes.
A foglalkozások bérlettel is igénybe vehetők!
Bérlet ára: 5.000 Ft/ 3x45 perces foglalkozás