Biczó-halom

A Biczó-halom

A későbbi Hangulat vendéglő, a mai kínai bolt helyén állt egy nagy domb, a Biczó-halom. Neve a 16. századra mutat, az akkori dézsmajegyzékben 4 Biczó névvel találkozunk. A 17. századtól nevük többé nem fordul elő. Nem tudni, hogy vajon miért kötődik a nevük a dombhoz, ez nem maradt fent.
Írásban 1763-ban fordul elő először, írva: „A Biczo dombon új ajtóért a pincébe 34 krajcár (kifizetés)”.
Az 1930-as évekig akáccal volt sűrűn beépítve. Ezek kiirtása után a gyerekek kedves téli szórakozóhelye volt, amíg el nem hordták az építkezés miatt.
Az 1960-as években szánkózásra is használták télen.

Biczóhalmi-pince

Az elhordásig, 1969-ig a település legrégebbi építménye volt. A 18. század közepén már megvolt a halom alatt. A jobbágyoktól tized fejében beszedett bort és gabonát tárolhatták itt, a csapszék később jött létre mellette.
Egy 1791-es uradalmi összeírás szerint: „... hossza 18, szélessége 2½ öl, kiégetett téglából van ki boltozva és magával a dombbal betakarva, 2000 veder űrtartalmú”. (1 öl kb. 1, 9 m)

Biczó halmi vermek

Gabonatárolásra két helyet használtak az újkorban: az Eperjes halom körül, a debreceni út mentén, a határban, valamint a településen belül a Biczó-halom oldalába vágott vermekben. Egyszer van említése, 1755-ben kaptak vissza a ladányiak kölcsönképpen kimért terményeket.

Biczóhalmi-csapszék

Úgy tudjuk, hogy a 18. század második felében épült a halom tövében dél felől, a falu szélén, a Karcagra és Debrecenbe vezető utak érintkezésénél. 1764 és 1771-ben az uradalmi összeírások és szerződések az ősréginek mondott „Belső csapszéket” és három külső csapszéket említenek.
Az 1781-ben készült térképen már szerepel, 1788-ban egy bérleti szerződés is két belső kocsmát említ.
A rajzok szerint 18½ öl hosszú, 5 öl széles, tűzfalas épület volt nyitott folyosóval, 2 kéménnyel.
1791-ben jegyezték fel róla: „Bitzo halmon van az uradalmi csapszék, náddal fedve, kemény anyagból felépítve. Bejárata egy nagy előtér, amelyből balra menve egy nagy vendégszoba van, abból hátra menve egy kályha és a csapláros szobája. Azután két szoba vendégeknek, egy kamara és onnan lejárat a pincébe, amely a Bitzo halom alatt van(!)”
Felszereléséről 1794-ből van tudomásunk: 12 ajtó, 1 veréce, 10 ólomba foglalt, vasrostéllyal ellátott ablak, 4 asztal, 1 bormérő, 4 lóca, 3 nyoszolya, 6 fogas.
Neve többször szerepelt szerződésekben, úgy is emlegették, mint a „halom alatti kocsma”.

Ezen a telken, de a dombtól távolabb épült a 19. század közepén a Fogadó, amelyet 1911-ben kibővítettek, és amely Rákóczi vendéglő és szálloda néven működött.